ДОПУСКИ ОЛИВ ДЛЯ МОТОТЕХНІКИ

увімкнено
Категорії: Template

В сучасній мототехніці застосовуються два типи двигунів: двотактні та чотирьохтактні. Конструктивно вони досить сильно відрізняються одне від одного і, відповідно, висувають різні вимоги до застосовуваних мастильних матеріалів. При цьому виробниками чотирьохтактних двигунів мото- та водної техніки, не зважаючи на ідентичність конструкції з автомобільними бензиновими двигунами, передбачено застосування інших мастильних матеріалів. Детальніше відмінності автомобільних, човнових та мотоциклетних олив описані у матеріалі «Відмінності мото, човнових та автомобільних олив».
Оливи для мототехніки, як і автомобильні оливи, мають різні характеристики та властивості, що визначаються не лише складом базових масел і присадок, а й допусками.

Характеристики сучасних олив для двох- та чотирьохтактної мототехніки регламентуються, в першу чергу, специфікаціями JASO JASO T 903:2006 (Japanese Engine Oil Standards Implementation Panel), які, в свою чергу, базуються на специфікаціях API TC, однак з додатковими вимогами та обмеженнями за своїми властивостями.

2-тактні специфікації JASO

JASO FA – базова специфікація, що регламентує мастильні та миючі властивості оливи, її димність та схильність до утворенню нагара в вихлопній системі (її блокуванню).

JASO FB – жорсткіші, в порівнянні з FA, вимоги за всіма ключовими показниками: покращені змащуючі та миючі властивості, зменшене димоутворення.
Перекриває FA.

JASO FC – покращені миючі властивості, значно жорсткіші вимоги по димоутворенню та блокуванню вихлопної системи. Змащуючі властивості такі саме, як у FB.
Перекриває FB.

JASO FD – значно покращені миючі властивості. За рештою показників вимоги відповідають специфікації FC.
Перекрыває FC.

4-тактні специфікації JASO

До складу сучасних автомобільних олив входить значна кількість модифікатоірв тертя, що мають на меті звести тертя та механічний знос рухомих частин до мінімуму. Однак, в мототехніці змащення двигуна, трансмісії та зчеплення нерідко відбувається одним й тим саме маслом. І якщо максимальне зниження тертя є безумовним плюсом для двигуна, то для коректної роботи трансмісії та мокрих зчеплень масло, навпаки, має мати певні фрикційні властивості і забезпечувати певну долю механічного контакту між змащуючими компонентами.

Основними характеристиками чотирьохтактних олив є: індекс динамічного тертя (DFI), індекс статичного тертя (SFI) та індекс часу зупинки (STI). Виходячи з фактичних характеристик, оливи поділяються на дві основні категорії: MA і MB.

В більшості чотирьохтактних мотоциклів з мокрим зчепленням застосовуться оливи, що відповідають специфікації JASO MA. До складу олив класу MA не входять модифікатори тертя.

JASO MA – спеціальна олива, що не містить в своєму складі модифікатори тертя. Застосовується в двигунах, коробках передач та мокрих зчепленнях.
Оливи специфікації JASO MA поділяються на дві підкатегорії: MA1 і MA2.

JASO MB – моторні оливи, до складу яких входять подібні на автомобільні модифікатори тертя. Забезпечують найкращий серед мото олив захист від тертя та зносу. Не допускається застосування в техніці, для якої передбачено використання олив специфікації JASO MA.

Для отримання схвалення JASO, індекси динамічного тертя, статичного тертся та часу зупинки оливи мають знаходить у встановлених стандартом межах, а також вони мають відповідати, принаймні, одній з наступних специфікацій:

  • API SG, SH, SJ, SL, SM
  • ILSAC GF-1, GF-2, GF-3
  • ACEA A1/B1, A3/B3, A3/B4, A5/B5, C2, C3